Mladí architekti oživí „periferie“

9. ročník soutěže Young Architect Award začíná

Účastníci architektonické přehlídky Young Architect Award budou letos hledat řešení, jak znovuoživit periferie našich měst. Své práce mohou přihlašovat jak studenti, tak začínající architekti do 33 let. Uzávěrka přihlášek je 30. června. Výsledky soutěže budou vyhlášeny již tradičně v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. 

Soutěžící by měli zpracovat nejen vlastní projekt, ale i identifikovat a vyhledat problémové periferie uvnitř nebo na okraji měst. Jedná se o návrhy, jak proměnit disfunkční města a obce, jak oživit opuštěná místa dopravních koridorů či tzv. místa na rozhraní. Účastníci si mohou zvolit lokalitu z doporučených partnerskými městy, ale také vlastní, kterou považují za problémovou a která splňuje kritéria soutěže.

Odbornou porotu povede Petr Stolín

Odborná porota pod vedením Petra Stolína (PETR STOLÍN ARCHITEKT), držitele první České ceny za architekturu 2016, bude hodnotit výběr tématu práce, koncepčnost a kontextuálnost řešení, kvalitu architektonického/urbanistického řešení, přínos pro kvalitu životního prostředí, udržitelnost, novátorství a originalitu práce. Pozvání do poroty letos přijala také městská architektka Litomyšle Zdeňka Vydrová, Jan Opočenský (ov architekti), David Mareš (třiarchitekti) a Josef Pechar (Nadace „Nadání J., M. a Z. Hlávkových“).

„Na první pohled se může zdát toto téma velice snadné. Nicméně po důslednějším hledání, co to vlastně periferie vůbec je, nedocházíme k jednoznačnému závěru. Samotná interpretace této definice soutěžícími může přinést překvapivé výsledky. A právě tato nejednoznačnost mne na tomto tématu přitahuje,“ dodává Petr Stolín.

Novinka 2017: Cena CEMEX

„Smyslem Ceny CEMEX je podporovat autory, kteří přicházejí s inovativním řešením v oblasti užití betonových konstrukcí a materiálů v souladu s tématem soutěže, neboť betonové konstrukce jsou často spojovány s oblastmi městských periferií (dopravní koridory, sídliště atd.). Inovativní řešení mohou přinášet beton na periferii v jiných nových souvislostech a kvalitách,“ říká Vesselin Barliev, Public Affairs and Communication Manager, CEMEX Czech Republic.

Více informací: www.yaa.cz

Generální partner: CEMEX Czech Republic
Partneři: Nadace „Nadání J., M. a Z. Hlávkových“, FOR ARCH, Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR, SPYRON, PVA EXPO PRAHA
Záštita: MMR, MŽP, MK, MŠMT, SMO ČR, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Odborná záštita: ČKA, ČKAIT
Partnerské školy: ČVUT v Praze, FUA TU v Liberci, FA VUT v Brně, FAST VŠB-TU Ostrava, ZF Mendelova univerzita v Brně, VŠUP v Praze, ARCHIP, FA STU v Bratislave
Hlavní mediální partneři: Moderní obec, archiweb.cz, ARCHITECT+, Vydavatelství KABINET, ERA21
Mediální partneři: ASB, Střechy-Fasády-Izolace, Stavitel, Stavba, EARCH., PROPAMÁTKY, PRO města a obce, Top trendy v bývaní/bydlení, DŘEVO&stavby pro města a obce, StavbaWEB, inspirati, ARCHINFO.SK, Toptrendy.sk
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárních měst Ostravy a Brna.

Kontakty:
Manažerka projektu – Eva Pácaltová, e-mail: pacaltova@abf.cz, tel.: +420 739 003 161
Kontakt pro média – Alena Bradáčová, e-mail: bradacova@abf.cz, tel.: +420 739 003 164

Letak_YAA_17_210x297_WEB (PDF – 160 kB)
TZ_Young Architect Award 2017 (PDF – 208 kB)

X