V termínu od 10. do 16. září 2014 se uskutečnila jedna z plánovaných krátkodobých zahraničních stáží v rámci projektu OPPA „Inovace studijního programu architektura a stavitelství“. Vybraných 10 magisterských studentů a 2 akademičtí pracovníci měli možnost seznámit se s činností a projekty ateliéru Coop-Himmelb(l)au ve Vídni, který vede významný rakouský architekt prof. Wolf D. Prix.

Ing. Veronika Janovská, absolventka studijního programu Pozemní stavby a architektury na Fakultě stavební ČVUT v Praze a dlouholetá pracovnice ateliéru (nyní ředitelka kanceláře Pekingu), dala skupině nahlédnout do zákulisí týmu, který navrhl stavby jako BMV Welt v Mnichově,  Musée des Confluences v Lyonu, nebo střešní nástavba na Falkenstrasse ve Vídni. Část realizací ateliéru Coop-Himmelb(l)au viděli účastníci stáže přímo ve Vídni, např. administrativně obytný komplex na Schlachthausgasse nebo Gasometer B s přistavenou obytnou budovou.

Kromě návštěv realizací Coop-Himmelb(l)au  byla zajímavá exkurze do nově vzniklého areálu ekonomické university (Wirtschaftsuniversität Wien), mimo jiné se zajímavým objektem knihovny a studijního centra od Zahy Hadid. Nezapomenutelným okamžikem byl výjezd do kavárny v posledním patře hotelu Sofitel Vienna Stephansdom od Jeana Nouvela, která poskytla překrásný pohled na celé historické centrum Vídně.

Tři dny byly věnovány studentskému workshopu, jehož cílem byla analýza části centrální Vídně dle vlastního výběru. Studenti měli za úkol nalézt příklady inspirací pro Prahu a doložit je rychlými skicami. Dále zpracovali „myšlenkovou mapu“ kladů a záporů řešené lokality z pohledu turisty – architekta. Práce probíhala ve dvou pětičlenných skupinách. Každý den dopoledne byl věnován krátkému brainstormingu pod vedením akademických pracovníků.

V pondělí 15. 9. proběhly prezentace výstupů, za účasti dvou pracovníků Coop-Himmelb(l)au, Ing. Veroniky Janovské a Stephana Sobla.  Na pozvání se zúčastnil i bývalý pracovník Wolfgang Reicht, který dnes vede vlastní studio (WOLF REICHT ARCHITECTS). Prezentace probíhaly v angličtině. Týmy se zaměřily např. na rozbor dopravy, přístupy k historické zástavbě nebo na úpravy parteru. Hlavním přínosem byla zajímavá a inspirativní zpětná vazba od zkušených odborníků.

http://www.coop-himmelblau.at/architecture

(Bez n341zvu-1)

 

X