Tradiční i provokativní. Studenti navrhli podoby areálu Výstaviště
7. února 2014 20:11Monstrózní objekty, které provokují, nebo se raději přiklonit k tradici a zachovat duch místa? To ve svých projektech řešili studenti architektury pražské ČVUT, kteří navrhli řešení výstavního areálu v Holešovicích. Výstava jejich prací je k vidění v budově magistrátu.Mirka Blahutová: Hlavní náměstí | foto: Vizualizace: ČVUT
Na začátku je nutné říci, že Praha s žádným z vystavovaných projektů při obnově holešovického Výstaviště, s nímž chce začít v příštím roce, nepočítá.
„Náš koncept je nesrovnatelně usedlejší a v podstatě by nedokázal žít s žádným z těchto studentských návrhů. Je ale pravda, že v detailech a jednotlivostech by se jím mohl inspirovat,“ řekl náměstek pražského primátora Václav Novotný.
Své představy o budoucnosti oblasti ukazují studenti posledního ročníku architektury stavební fakulty ČVUT.
Do svých projektů zahrnuli kromě samotného Výstaviště také holešovickou elektrárnu a panelárnu.
Fotogalerie
„To všechno jsou brownfieldy, které se špatně nebo vůbec nevyužívají,“ uvedl architekt Tomáš Šenberger. Studenti podle něj měli za úkol kreativním způsobem ověřit potenciál nevšední lokality, která se v průběhu času stala vnitřní periferií města.
Využijte potenciál území, znělo zadání
„Vymanit toto území ze sevření fyzickými omezeními dopravou – třemi železničními tratěmi, které kolem vedou, a propojení území s řekou. Druhým motivem bylo napojení oblasti na metro, protože oblast je výrazně od něj odříznutá. Což může být problém i pro sportovní fanoušky,“ uvedl Šenberger.
S tím, že co do omezení zastavěné plochy nebo počtu obyvatel, měli studenti volnou ruku.
„Mladým autorům bylo záměrně umožněno,aby se ve svých projektech libovolně realizovali. Aniž by je svazovaly jakékoli výběrové podmínky,“ doplnil radní Novotný.
Podle architekta naplnil dokonale zadání projekt trojice Petra Hanzlíková, Marek Tůma a Ondřej Zámečník, který přesně odpovídá propojení řeky a metra.
Na druhou stranu vyzdvihl také mírně provokativní projekt týmu Vít Černý, Ondřej Dvořák, David Ptáček. „Překračuje tratě, které oddělují území od řeky, překračuje je zástavbou superobjektů dlouhých 200 a vysokých 25 metrů. To sice není z pohledu města reálná varianta, ale ukazuje možnosti, které to území má,“ řekl architekt.
Výstaviště má až do konce letošního roku pronajaté společnost Incheba, poté přejde do správy hlavního města. To chce s rekonstrukcí areálu začít už příští rok. Trvat by, včetně opravy zničeného levého křídla Průmyslového paláce, měla přibližně do roku 2021.
Rekonstrukce má vyjít na přibližně dvě miliardy korun. Koncepci přestavby areálu v úterý schválil magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch (o plánované rekonstrukci jsme psali také zde).