Tradiční i provokativní. Studenti navrhli podoby  areálu Výstaviště

7. února 2014  20:11
Monstrózní objekty, které  provokují, nebo se raději přiklonit k tradici a zachovat duch místa? To ve svých  projektech řešili studenti architektury pražské ČVUT, kteří navrhli řešení  výstavního areálu v Holešovicích. Výstava jejich prací je k vidění v budově  magistrátu.

Mirka Blahutová: Hlavní náměstí | foto: Vizualizace: ČVUT

Na začátku je nutné říci, že Praha s žádným z vystavovaných projektů při  obnově holešovického Výstaviště, s nímž chce začít v příštím roce, nepočítá.

„Náš koncept je nesrovnatelně usedlejší a v podstatě by nedokázal žít s  žádným z těchto studentských návrhů. Je ale pravda, že v detailech a  jednotlivostech by se jím mohl inspirovat,“ řekl náměstek pražského primátora Václav Novotný.

Své představy o budoucnosti oblasti ukazují studenti posledního ročníku  architektury stavební fakulty ČVUT.

Do svých projektů zahrnuli kromě samotného Výstaviště také holešovickou  elektrárnu a panelárnu.

Fotogalerie

„To všechno jsou brownfieldy, které se špatně nebo vůbec nevyužívají,“ uvedl  architekt Tomáš Šenberger. Studenti podle něj měli za úkol kreativním způsobem  ověřit potenciál nevšední lokality, která se v průběhu času stala vnitřní  periferií města.

Využijte  potenciál území, znělo zadání

„Vymanit toto území ze sevření fyzickými omezeními dopravou – třemi  železničními tratěmi, které kolem vedou, a propojení území s řekou. Druhým  motivem bylo napojení oblasti na metro, protože oblast je výrazně od něj  odříznutá. Což může být problém i pro sportovní fanoušky,“ uvedl Šenberger.

S tím, že co do omezení zastavěné plochy nebo počtu obyvatel, měli studenti  volnou ruku.

„Mladým autorům bylo záměrně umožněno,aby se ve svých projektech libovolně  realizovali. Aniž by je svazovaly jakékoli výběrové podmínky,“ doplnil radní  Novotný.

Podle architekta naplnil dokonale zadání projekt trojice Petra  Hanzlíková, Marek Tůma a Ondřej Zámečník, který přesně odpovídá propojení řeky a  metra.

Na druhou stranu vyzdvihl také mírně provokativní projekt týmu Vít  Černý, Ondřej Dvořák, David Ptáček. „Překračuje tratě, které oddělují území od  řeky, překračuje je zástavbou superobjektů dlouhých 200 a vysokých 25 metrů. To  sice není z pohledu města reálná varianta, ale ukazuje možnosti, které to území  má,“ řekl architekt.

Výstaviště má až do konce letošního roku pronajaté společnost Incheba, poté  přejde do správy hlavního města. To chce s rekonstrukcí areálu začít už příští  rok. Trvat by, včetně opravy zničeného levého křídla Průmyslového paláce,  měla přibližně do roku 2021.

Rekonstrukce má vyjít na přibližně dvě miliardy korun. Koncepci  přestavby areálu v úterý schválil magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch (o  plánované rekonstrukci jsme psali také zde).

Zdroj: http://praha.idnes.cz/studenti-navrhli-podobu-prazskeho-vystaviste-fli-/praha-zpravy.aspx?c=A140207_143505_praha-zpravy_bur

X