Anna Karbanová z oboru „Architektura a stavitelství“, Barbora Macková a Tadeáš Zahradník z oboru „Projektový management a inženýring“ se zúčastnili studentské soutěže ASC – Associated Schools of Construction, jejíž jsme členem. Ačkoliv patříme do regionu 8, který sdružuje školy mimo USA, bylo letos nabídnuto členům regionu zúčastnit se soutěže v rámci regionu 5 (Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana). Organizaci měla na starost Oklahoma State University. Vzhledem k situaci ve světě soutěž byla realizovaná formou online (systém Zoom) a zabývala se přípravou projektů v kategoriích Heavy Civil, Commercial a Design Build. Právě této kategorie se zúčastnili naši studenti, kteří byli součástí mezinárodního týmu, tradičně vytvořeného společně se studenty z California Polytechnic State University. Tento společný tým ve finále dosáhnul v konkurenci amerických týmů výborného druhého místa – viz http://region5.ascweb.org/2021-competition/.
Práce ze strany koučů týmu, tj. mne a prof. Lonny Simoniana byla trochu jiná než obvykle. Nabídku s pozváním jsem obdržel v úterý 9. února. Právě v úterý a ve středu jsem byl u státních zkoušek, tak jsem tento email trochu „přehlédl“ a věnoval mu pozornost až ve středu večer. Problém byl v tom, že uzávěrka přihlášek byla už v pátek 12. února! Kontaktoval jsem Lonnyho a ten odpověděl, že sice nemá momentálně žádné studenty do týmu, ale že souhlasí s účastí. Hned jsme žádali o prodloužení termínu odevzdání přihlášky. Z naší strany bylo potřeba sehnat 3 studenty. Dva z oboru „P“ jsem v podstatě měl k dispozici, ale chyběl/a třetí architekt/ka. S tímto problémem nám obětavě pomohla proděkanka paní prof. Pešková. Z trojice nabídnutých jmen nakonec souhlasila slečna Karbanová. Na CalPoly také dali svoji část týmu dohromady, a tak nakonec jsme přihlášku podali v termínu. Jak jsem nakonec zjistil, naši studenti byli jediní zástupci regionu 8. Ostatní kolegy zřejmě asi tyto organizační záležitosti odradili. Náš přístup byl oceněn našimi americkými kolegy – viz text níže.
Soutěž probíhala o víkendu od pátku 19.2. do pondělí 22.2. Takže studenti nejen pracovali ve svém volném čase, ale díky časovému rozdílu mezi Prahou a Oklahomou, který činí 7 hodin, museli pracovat převážně v noci. Zadání se týkalo komplexu Deadwood at Main v texaském Dallasu. Po odevzdání výsledného elaborátu, v pondělí 22.2. večer proběhla online prezentace a obhajoba před odbornou porotou. A o půlnoci našeho času byly vyhlášeny výsledky.
Domnívám se, že stejně významným přínosem vedle umístění, bylo to, že studenti měli možnost pracovat v mezinárodních týmech, kde se museli pracovně domluvit i zástupci různých specializací (stavební management, architekti). Oproti minulosti přibyla nová zkušenost, a to práce online, kdy polovina týmu byla na různých místech v České republice a zbytek v USA. Tím mohli získat nové pracovní návyky, ale i možné důležité kontakty pro svoji budoucí praxi. Zvláště styl online spolupráce zjevně nabude většího významu v blízké budoucnosti.
Toto umístění ukazuje určitou kvalitu našich studentů, kterou prokázali v mezinárodním prostředí.
Snad je to trochu dobrá zpráva v tomto ne tolik povzbuzujícím období!
Autor textu: Martin Čásenský