V úterý 25. 11. 2014 odcestoval soutěžní tým Srdce Evropy ve složení Petr Šťovíček (4. ročník bc A+S), Antónia Pohanková (4. ročník bc. A+S) a Kateřina Urbancová (2. ročník mgr obor L) na finále soutěže Le Défi ve Francii.

2014_1125_Defi

Trojice studentů se dala dohromady již na přednášce zástupce stavebního koncernu VCES a.s., Ing. Vladimíra Ujce, v pátek 26. 9. 2014. Natočili nápadité video, které je bezpečně posunulo v náročném výběru ze 175 týmů (ze 172  škol a 38 národů, tj. celkem 440 studentů a čerstvých absolventů) do druhého kola.

Pro druhé kolo si měli studenti připravit prezentaci na téma Sousedství zítřka, ve které se objevovaly především principy udržidelného rozvoje, šetrnost k životnímu prostředí a moderní technologie pro život. Ve druhém kole vybírala porota ze 40 týmů finálních 20. Našim studentům se podařilo postoupit díky vtipu a nadhledu v prezentaci do finále a přijmout tak letošní výzvu Défi. V inspirativním prostředí Chateau form u Paříže strávili společně s novými třemi francouzskými členy týmu (z university Centrale Paris a Mines Paris Tech) 24 hodin nad návrhem obytné lokality zítřka.

 

2014_1126_DefiNarozdíl od předchozích ročníků soutěže bylo zadání tentokrát hodně ideové. V uplynulých dvou letech, kterých se studenti FSv účastnili, bylo zadání zcela konkrétní případové studie, kterou již odborníci skupiny Bouygues řešili a v rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže prezentovali své profesionální a optimální řešení. Letos si soutěžící mohli zvolit lokalitu i přístup k problému Sousedství zítřka poměrně volně.

Tým Srdce Evropy, obohacený o nové francouzské posily, prošel třemi “předsoutěžemi”, ve kterých se členové nové soutěžní skupiny měli společně sžít. Dvě ze tří (Jenga, kvíz, ping – pong) soutěží spolehlivě vyhráli.

Finále bylo odstartováno ve středu 26. 11. ve 13. 00. Soutěžní týmy se okamžitě musely pustit do práce, nebylo času nazbyt. Průběžné prezentace a upřesňující pokyny dělily 24 hodinový úsek na dílčí celky. Persovalisté a “píáristé” skupiny Bouygues sledovali tými při práci a radili jim jak vylepšit prezentace projektů. Všechny týmy ze sebe vydávaly maximum, hlavní cena (zájezd do Asie) byla silnou motivací. Jako v uplynulých ročnících i letos se pořadatelé soutěže starali o co největší komfort soutěžících, ale opět – přestože šlo o soutěž mezinárodní, vyhlášenou v angličtině – převládala na všech úrovních francouzština.

Soutěž skončila ve čtvrtek 27. 11. v jednu hodinu odpoledne. Soutěžícím byl dopřán krátký čas na občerstvení, sprchu a převlečení a již museli první týmy začít s prezentacemi. Tentokrát před dvěma paralelně pracujícími porotami. Celkový čas pro tým před porotou byl 30 minut, z čehož přibližně 20 minut bylo na prezentaci projektu a 10 minut na často záludné dotazy porotců.

Náš soutěžní tým s číslem 3 přišel s návrhem tří věží v Londýně. Lokalita řešila komfortní bydlení šetrné k životnímu prostředí. Porotce zaujala zejména architektonická koncepce projektu.

P1150215Obě poroty vybraly dva týmy pro zrácené prezentace v rámci slavnostního večera. Z těchto týmů pak byli veřejným hlasováním voleni vítězové. Všechny postupující týmy byly francouzsky mluvící. Smíšený tým číslo 3, který prezentoval v angličtině, zůstal pod vítěznými stupni.

V rámci večera několikrát organizatoři vyzdvihli soutěžící, kteří komunikovali v týmech jiným, než svým rodným jazykem – angličtinou, přesto však se i hlavní vyhlášení vedlo hlavně ve francouzském jazyce. Organizátoři soutěže shrnuli, že je mile překvapilo, s kolika nápady studenti přišli, kolik profesionální práce dokázali ve stresových podmínkách odvést a že další ročník soutěže byl úspěšný.

Zklamání těch, kterým nakonec nepatřily vavříny, se rázem rozplynulo ve víru společenského večera, při kterém se podařilo navázat nejeden zajímavý kontakt pro budoucí spolupráci. Kvalitní reprezentace fakulty stavební a ČVUT jako celku v mezinárodní soutěži bylo i letos hlavním úspěchem našich studentů.

Po skončení soutěže se soutěžící studenti přidali ke skupině studentů – stážistů a navštívili společně Challenger společnosti Bouygues a další zajímavé stavby v Paříži.

https://www.facebook.com/Campus.Bouygues.Construction

(Bez n341zvu-1)

 

X