červen, 2017

22červen - 1záříčerven 2218:00září 1- 12:00Výstava Kokořín - Zámecká

Více

Detail události

Návrat rekreačního areálu Zámecká v Dolině na Kokořínsku podle studentů Architektury a stavitelství FSv ČVUT v Praze

V romantickém prostředí Kokořínska, jehož krásu ve svých dílech zvěčnili například Antonín Mánes a Karel Hynek Mácha, zatím ještě „spí jako zakletý“ areál Zámecká a čeká na návrat obnovy své zašlé slávy ze dní první republiky, kdy zde bývalo vyhlášené koupaliště s hotely a restauracemi. Zdá se, že se blýská na lepší časy: Nový majitel pozemků Jaroslav Kroužek by mohl být tím, kdo „probudí spící krásu opět k životu“. Přispět by mohly i práce tří desítek studentů 3. ročníku bakalářského studia Architektury a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze, kteří zpracovávali jako svůj ateliérový projekt právě areál Zámecká coby místo ubytování, stravování a zábavy pro návštěvníky Kokořínska.

Při hledání zadání pro ateliérové projekty studentů na fakultě stavební jsou dlouhodobé tendence úzké spolupráce s praxí (městskými či obecními úřady, státní správou, ale i soukromým sektorem). Ideou je, aby studenti zpracovávali konkrétní reálné úlohy a zadavatelé získávali větší počet námětů a myšlenek pro řešení komplikovanější lokalit. Při tvorbě zadání je prvořadá výuka, takže pro zpracování úlohy je zohledněna vhodnost pro daný předmět a dosavadní znalosti studentů. Rozhodně nelze od studentů očekávat „hotový profesionální projekt“, který lze okamžitě realizovat. Studentské práce jsou cenné pro akademickou svobodu ducha a možnost ověřit si netradiční řešení. Ukazují směry a otvírají možné úhly pohledů. Tradičním výstupem spolupráce školy a praxe jsou výstavy na místech, pro která jsou projekty určeny. Široká veřejnost se tak může seznámit s různorodou paletou názorů studentů.

Podobně tomu bylo i se zadáním pro Zámeckou na Kokoříně. Do roka a do dne od prvního setkání s J. Kroužkem se podařilo zpracovat na 3 desítky studentských architektonických studií, které prověřují možnosti využití areálu. V ateliérech Pešková – Košatka a Dvořák Fislak se celý letní semestr zabývali problematikou Zámecké a vznikly tak architektonické studie, které vycházejí z pravidel pro výstavbu v CHKO Kokořínsko nebo naopak zkouší něco zcela nového a netradičního. Výběr patnácti nejlépe hodnocených studentských prací bude od 23. 6. 2017 přes celé léto vystaven přímo na hradě Kokořín. Přijďte se podívat, jak by mohla Zámecká vypadat podle studentů Architektury a stavitelství.

Vernisáž výstavy 22. 6. 2017 od 18.00. Jste zváni.

Čas

červen 22 (čtvrtek) 18:00 - Září 1 (Pátek) 12:00

Místo

Hrad Kokořín

Pořadatel

Katedra architekturyFakulta stavební ČVUT v Praze Thákurova 7

Vložit komentář

X