září, 2020

18září - 11říjenzáří 180:00říjen 11Výstava ARCHITEKTURA II

Více

Detail události

Galerie 3Kurátorek opět po roce prezentuje nadějné projekty studentů architektury z celého světa

Výtvarné umění, architektura i design jsou kreativní oblasti, jež jsou nekompromisně provázány a společně tvoří prostor, ve kterém se dotváří kvalita našeho života. Proto je patřičné vnímat tyto složky dohromady, ale současně respektovat funkčnost, účelovost i individualitu každé z nich. Zahájení výstavy ARCHITEKTURA II proběhne 17. září od 19 hodin v Galerii 3Kurátorek, která se nachází v karlínské Invalidovně.

Po výstavních konceptech, které se týkaly současného multimediálního i konceptuálního umění, 3Kurátorky  prezentují výstavu o soudobé architektuře a jejích celosvětových trendech. Výstavou ARCHITEKTURA II navazují na spolupráci s Katedrou architektury Fakulty svatební ČVUT v Praze v loňském roce a opět představují finalisty celosvětové studentské soutěže INSPIRELI AWARDS a oceněné bakalářské a diplomové projekty studijního programu Architektura a stavitelství.

INSPIRELI AWARDS je celosvětová studentská soutěž spoluorganizovaná Katedrou architektury Fakulty svatební ČVUT v Praze. Mezinárodní soutěž založili Václav Havel, Bořek Šípek a Karel Smejkal. Za pouhých 5 ročníků se do ní zapojili studenti, architekti, akademici, designéři a teoretici architektury ze 142 zemí.  INSPIRELI AWARDS se stala nejen největší studentskou architektonickou soutěží ve světě, ale zároveň také platformou pro vzájemnou komunikaci napříč jednotlivými národy.

Tento rok je prezentována speciální kategorie 5. ročníku soutěže. Jedná se o návrh revitalizace Amfiteátru v Burkina Faso, vnitrozemního státu ležícího na západu Afriky. The Theatre Populaire Idea(l) je otevřenou studentskou soutěží architektonických, uměleckých a designových nápadů pro udržitelné oživení nevyužívaného amfiteátru v areálu Centre de Développement Chorégraphique La Termitiere v centru hlavního města Ouagadougou v Burkině Faso. Důraz je kladen na inovativní, ohleduplné a odvážné vize zahrnující místní potenciál a materiály. The Theatre Populaire Idea(l) by mělo být obdobou národního divadla této Africké země.

Soutěže se zúčastnilo 252 studentů z 43 zemí se 146 projekty. Mezinárodní porota složená z architektů z České republiky a Burkina Faso vybrala do finále 24 projektů. Jde přitom o studenty ze 4 světadílů, 18 univerzit a 14  národností. V konečném výběru finalistů jé také několik zástupkyň z ČR. Vítězný projekt a jeho autor/ka  budou oznámeni na slavnostním ceremoniálu 15. října 2020 na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Výstava je doplněna o bakalářské práce oceněné v minulém akademickém roce 2019/2020 tzv. Žlutou kartou. Dále jsou prezentovány nejlepší diplomní projekty, nominované na Cenu prof. Ing. arch. Svatopluka Voděry, což je cena pro nejlepší diplomovou práci studijního programu Architektura a stavitelství. V důsledku koronavirové pandemie tento rok nevznikaly modely samotných návrhů.

Výstava ARCHITEKTURA II potrvá od 18. září do 11. října 2020.
Srdečně vás zveme na zahájení výstavy, které proběhne 17. září 2020 od 19 hodin.

Výstava ARCHITEKTURA II bude doplněna o bohatý doprovodný program, který bude postupně zveřejňován na našich facebookových a webových stránkách.

Galerie 3Kurátorek se nachází v 1. patře ALTY západního křídla budovy Invalidovny. Vstup do západního křídla Invalidovny naleznete na adrese Sokolovská 24/136, Praha 8, za rohem vpravo od hlavního vstupu do Národního památkového ústavu.

Otevírací doba Galerie 3Kurátorek je čtvrtek – neděle 15:00–19:00.

Výstava vznikla pod záštitou Studia ALTA a za podpory Katedry architektury Stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Iniciativy pro Invalidovnu.

Skrze platební platformu Trisbee můžete přispívat na realizaci výstav a činnost Galerie 3Kurátorek. Stačí načíst QR kód mobilním telefonem. Trisbee následně Váš příspěvek zdvojnásobí.

Pro více informací sledujte webovou stránku www.3kuratorky.cz nebo facebookovou stránku 3Kurátorky.

Čas

Září 18 (Pátek) 0:00 - říjen 11 (Neděle) 0:00

Místo

Invalidovna

Sokolovská 24/136, Praha 8

X